Haber

Diyarbakır’da barajların doluluk oranı normal seviyede.

Diyarbakır’da barajların doluluk oranı normal seviyede.

Uzman açıkladı: “Diyarbakır’ın ihtiyacını karşılayacak kadar suyumuz var”

DİYARBAKIR – Diyarbakır ve çevresinde son 2 yıldır ülke genelinde kuraklık yaşanıyor. Devlet Su İşleri 10’uncu Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürü Yaşar Ceylan, şehrin su ihtiyacını karşılayan barajların doluluk düzeyini anlatarak, “Herhangi bir sıkıntımız yok” dedi.

Yaz aylarında büyük orman yangınlarına neden olan iklim krizi, bugün dünyayı kuraklık ve ortalamanın üzerinde sıcaklıklarla baş başa bıraktı. İklim değişikliği sis ve hava kirliliğine neden olurken, bazı barajlarda su seviyesini de etkiliyor.

Yaşar Ceylan, Diyarbakır’ın su ihtiyacını karşılayan kıymetli barajların doluluk oranlarının normal seviyede olduğunu ve rastgele bir sıkıntının olmadığını belirterek, elektrik amaçlı kullanılan barajlarda da su seviyesinin normal olduğunu belirtti.

Son 2 yıldır bölgemizde ve ülke genelinde kuraklık yaşandığını söyleyen Ceylan, “Dağlık bölgelerdeki barajlarımızda şehrimizin ihtiyacını karşılayacak kadar suyumuz var. Biz nasıl yaptıysak 2023’te de onu yapmaya çalışacağız” dedi.

Ceylan, “2021-2022’de yoğun bir kuraklık yaşadık. Ancak aldığımız tedbirlerle vatandaşlarımızın sulamadan zarar görmemesi için çaba sarf ettik ve bunu da başardığımıza inanıyoruz.” Bu yönde çalışmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde barajlarımıza gelecek akıntılara göre bunu vatandaşa en iyi şekilde sunmaya çalışacağız.”

Ceylan, susuzluk ve kuraklığın verim düşüklüğüne neden olduğunu belirterek, son olarak şunları söyledi:

“Barajlarımızda depolanan sular öncelikle içme suyu amaçlı kullanılmaktadır. Sonra sıra doğal yaşam için bir ihtiyaç olan sulama konusuna, ardından da enerjiye gelmektedir. Öncelikle sulama ihtiyacını gidermeye çalışıyoruz ki ülkemiz sulansın. Çiftçi sıkıntı çekmiyor.Enerji alanı 3.Planımızda.Karakaya Barajımız yüzde yüz santralimiz.Orada da su seviyemiz normal. Rastgele bir sorunumuz yok. Susuzluk ve kuraklık ne yazık ki verim düşüklüğüne neden oluyor. Ancak önceki yıllarda yakaladığımız bu durumu en aza indirmeye çalıştık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu