Haber

İzmirli gazetecilerden depremzede meslektaşlarına destek kampanyası

İZMİR – Ekonomik Muhabirler Derneği (EMD) İzmir Şubesi ve İzmir’de yayın yapan 9 yerel gazete, depremde zarar gören medya kuruluşları ve gazetecilere destek kampanyası başlattı. Yaşasın Yerel Basın kapsamında toplanan bağışlarla gazetecilerin bilgisayar, tablet, kamera, fotoğraf makinesi ve laptop gibi ihtiyaçları karşılanacak. Ayrıca ‘Yaşasın Yerel Basın’ adlı özel bir gazete de yayınlanacak.

‘HAHAY İLE BAŞLADIK’

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şube Başkanı Murat Demircan, ulusal basının deprem bölgesinden yaptığı yayınların kısa bir süre daha devam edeceğini ancak sonrasında deprem bölgesinin kaderiyle baş başa kalacağını belirtti. Yerel basının bundan sonraki süreçte de deprem bölgesinden haberler aktarmaya devam edeceğini belirten Demircan, “Deprem bölgesinin tarımdan konuta, sanayiden hak mücadelesine hayatın her noktasında güçlü bir yerel basına ihtiyacı olacak. kayıp kişilerin bulunmasından sağlık sorunlarına, eğitim sorunlarından ihracata kadar.”

Şimdiye kadar deprem bölgesinde 26 gazetecinin hayatını kaybettiği haberini aldıklarını, bu gazetecilerden 13’ünün Hataylı olduğunu belirten Demircan, “Hâlâ kendisinden haber alınamayan meslektaşlarımız var. EMD İzmir Şubesi olarak çalışma arkadaşlarımızın yaralarını sarmak adına Hatay odak noktasında ‘Yaşasın Yerel Basın’ adıyla bir iyilik hareketi başlattık. Hatay’dan sonra Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki meslektaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. İzmir’den deprem bölgesine ‘Kardeşlik Köprüsü’ inşa ediyoruz” dedi.

‘EKİPMAN ALINACAK’

Depremin hemen ardından 8 basın meslek kuruluşunun İzmir Valiliği’nden aldığı izinlerle ‘Tek İşimiz Haber Değil’ kampanyası düzenlediğini hatırlatan Murat Demircan, şöyle devam etti: “Bu kampanyanın ardından deprem bölgesindeki gazeteciler bize ulaşarak, ‘Biz sizden para istemiyoruz. Ofislerimiz ve ekipmanlarımız enkaz altında kaldı. ‘Bize ekipman gönderin’ dediler. Bu yüzden para yerine işlerini yapacak ekipman istediler. Kampanyamızı ‘Yaşasın Yerel Basın’ olarak revize ettik. Toplanan yardım paraları ile bilgisayar, tablet, kamera, fotoğraf makinesi ve laptop gibi ihtiyaçlar satın alınacak. Ayni bağışta bulunmak isteyenlerden kameralarını, bilgisayarlarını, kameralarını ve dizüstü bilgisayarlarını da EMD olarak alıyoruz.

‘TARİH YAZACAĞIZ’

İzmir merkezli 9 Eylül Gazetesi, Ege Telegraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi, İlk Ses Gazetesi, İz Gazetesi, Ticaret Gazetesi, Yeni Görünüm Gazetesi, Yeni İzmir Gazetesi ve Yenigün Gazetesi kampanyaya tam destek veriyor. ‘Yaşasın Yerel Basın’ adında özel bir gazete çıkaracağız. Tarihe not düşeceğimize ve bir arşiv çalışmasına imza atacağımıza inanıyorum. Depremden etkilenen 11 ilimiz için diğer büyük illerdeki meslektaşlarımızın da böyle bir çaba içine girmelerini bekliyoruz. Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarımız kampanyalarımıza mesnet olmak isteyen dostlarımız için yol göstericidir.”

gaziemir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu