Haber

İsrailliler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı protestolarını sürdürüyor

Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her Cumartesi akşamı toplu gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 22. haftasında da meydanlara indi.

Onbinlerce İsrailli, başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde protesto gösterileri düzenledi.

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, İsrail polisinin Caesarea ve Hadera kentlerindeki protestolara müdahale ettiği bildirildi.

Polis güçlerinin protestoları bastırmaya çalıştığı belirtilirken, konuya ilişkin resmi makamlardan herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ertelenen yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin tarafından 5 Ocak’ta açıklanan yargı reformu, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması ve yargı atamalarında söz sahibi olma gibi değişiklikleri içeriyor.

27 Mart’ta Netanyahu, ülke çapında artan kitlesel protestolara ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini ertelediğini duyurdu.

İsrail hükümeti 2023-2024 bütçesini 24 Mayıs’ta Meclis’ten geçirdi. Başbakan Binyamin Netanyahu, hükümetin Meclis’teki bütçe oturumu tamamlandıktan sonra tartışmalı yargı düzenlemesine ‘devam edeceğini’ açıkladı.

İsrail hükümetinin hazırladığı bütçede Ultra-Ortodoks partilerin üslerine devlet yardımı yapılması ve Tevrat eğitimine ek bütçe ayrılması talebi tartışmaya yol açtı.

Yahudi yerleşimcileri destekleyen aşırı sağ partilerin de dahil olduğu hükümet bütçesindeki altyapı ve diğer hizmetler için işgal altındaki Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimlerine 1 milyar dolardan fazla para verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu