Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen: “Çin’le rekabet ederken aynı zamanda işbirliği de yapabiliriz”

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklamaya göre, ABD Hazine Bakanı Janet YellenÇin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi, Başbakan Yardımcısı ve Çin-ABD ekonomik ve ticari ilişkilerinin baş temsilcisi. O hayat8-12 Kasım tarihleri ​​arasında Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyaret edecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellenİki ülke arasındaki görüşmeler öncesinde Washington Post’ta yayınlanan bir makalede, “Ekonomi sıfır toplamlı bir oyun değil, Çin ile rekabet ederken işbirliği yapabiliriz.”Bu kelimeyi kullandı.

ABD Lideri Yellen Joe BidenÇin-ABD ilişkilerinin pragmatik bir ekonomik stratejiyle ele alınması, ulusal güvenlik çıkarlarının korunmasının yanı sıra istikrarlı ve sağlıklı ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

Yellen, Temmuz ayında Çin’e yaptığı ziyarette He Lifeng ile görüşmüş ve iki taraf ekonomik ve mali çalışma grupları kurulması konusunda mutabakata varmıştı. Yellen, bu dönemde Çin ile pragmatik bir ekonomik strateji üzerinde çalıştıklarını ve o tarihten bu yana iki tarafın üst düzey temasları derinleştirme konusunda önemli ilerleme kaydettiğini ifade etti.

Yellen, iki çalışma ekibinin iki ülke arasındaki teması güçlendirdiğini, Çin-ABD ekonomik çalışma ekibinin geçen ay yapılan toplantının ardından bu hafta yeniden bir araya geleceğini duyurdu. Yellen, çalışma grubunun öncelikli ekonomik gündemleri ve somut ilerlemenin beklendiği konuları tartışacağını söyledi.

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu