Haber

Gümüşhane’de Ömer Bulut anısına 2 bin 23 fidan dikildi

Gümüşhane’nin Köse ilçesinde 24 Eylül’de çıkan yangında alevlerin ortasında hayatını kaybeden 79 yaşındaki Ömer Bulut anısına 2.023 fidan dikildi.

Vali Alper Tanrısever, Ulusal Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında ilçenin Kayadibi köyünde düzenlenen törene katıldı.

Tanrısever, “Geleceğe Nefes, Cumhuriyete Nefes” sloganıyla ülke genelinde olduğu gibi Gümüşhane’de de birçok bölgede milyonlarca fidan dikildiğini söyledi.

Cumhuriyetin 100. Yılı dolayısıyla yurt içinde 2 bin 23 noktaya milyonlarca fidan dikileceğini belirten Tanrısever, örtüye müdahale sırasında hayatını kaybeden Ömer Bulut’un vasiyetini yerine getirmek için Kayadibi köyünü seçtiklerini söyledi. Gümüşhane’de yaklaşık 1,5 ay önce yangın çıktı.

Tanrısever, Bulut’un çocukluğunu geçirdiği köyün yemyeşil çevresini hayal ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Geçimini sağlamak için yurt dışına gitmek zorundaydı ama bu hayali hep içinde taşıdı. Emekli olduktan sonra kendisi, ağabeyi ve ailesiyle birlikte fidan dikip çevreyi yeşillendirmeye çalıştı. Yaklaşık 1,5 ay önce bir örtü yangını çıktı. Aşağıdaki alanda yangın çıktı. Şu ana kadar ağaç dikmişti. “Fidanların tehlikede olduğunu hisseden Ömer Amca, hızla koşup yangına müdahale etmeye çalıştı. Maalesef yaşının ilerlemesi nedeniyle yangından kurtulamayarak 79 yaşında hayatını kaybetti.”

Bulut’un rüyasını vasiyet olarak gördüklerini vurgulayan Tanrısever, aynı alana “Merhum Ömer Bulut Hatıra Ormanı” adını verdiklerini de belirtti.

Tanrısever, orman yangınlarıyla mücadelede hayatını kaybeden Ömer Bulut ile orman teşkilatı üyelerine ve vatandaşlara başsağlığı diledi.

Vali Tanrısever, Bulut’un ağabeyi Abdurrahman Bulut ve diğer katılımcılarla birlikte tarlaya 2.023 fidan dikti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu